En liten designbyrå med stort kunnande

Spektra startades 2004 som ett samarbete mellan frilansande formgivare. Idag är vi en etablerad designbyrå med bred kompetens inom visuell kommunikation. Vi är fortfarande en liten byrå, men med stor erfarenhet, vilket gör oss effektiva och personliga att arbeta med.

Vi söker samarbete med organisationer och företag som har visioner och idéer de brinner för. Vi älskar det vi gör, och vi vill att våra uppdragsgivare älskar det de gör. Vi vill skapa ärlig och tydlig kommunikation som berikar och utvecklar.

Vi levererar helhetslösningar för idé och konceptarbete, grafisk form och kommunikation för både tryck och webb. Vi tar helhetsgrepp om produktionerna och har ett stort kontaktnät med fotografer, illustratörer och skribenter.

Spektra Design

Katarina Bangata 56
116 39 Stockholm
info@spektradesign.se

Jobbansökningar

work@spektradesign.se

Jon Edergren

Art director
0739-245150
jon@spektradesign.se

Mia Degerman

Art director
0704-78 20 68
mia@spektradesign.se

Otto Degerman

Art director
0708-67 99 65
otto@spektradesign.se

Vejde Gustavsson

Art director
0739-16 74 53
vejde@spektradesign.se

Lina Åberg

Art director
0739-38 63 00
lina@spektradesign.se

Jonas Wannfors

Ansvarig webbutvecklare
0707-474728
jonas@spektradesign.se

Fernando Medina

Grafisk formgivare
0737-32 85 19
fernando@spektradesign.se

Clara Collman

Webbutvecklare
0704-400963
clara@spektradesign.se